تبلیغات
صحبت

صحبت
توی دنیای ما هرکسی اثری نو از خودش به جا بذاره خلاق و هنرمنده ؛ حتی اگه فقط از نگاه خودش خوب و خواستنی باشه


این جا ساعت 11 شب است . این جا کسی نمیداند قرار است به کجا برسد .

نه ان قدر کتاب خواندم که بتوانم بگویم راه روشنی در پس لحظه هایم پیداست و نه ان قدر تضمینی هست که اطمینان پیدا کنم کتاب خواندن ، مرا به دست نایافتنی ها می رساند . عده بسیاری می زیندکه خواندن کتاب سبب شکل گیری یک ماسک بر صورتشان است ، ماسکی که اصل خاص بودنشان را زیر سئوال می برد .می گویند ، می شنوند ، ایده پردازی می کنند ، ولی کمی که دقت کنیم متوجه می شویم که گفتار و نوشتارشان زلال نیست . تعریف خاصی برای واژه زلال در نظرم نمی اید . شاید زلال بودن و زلال نوشتن را نمی شود توضیح داد . و خود نیز هنوز ایمان نیاورده ام که ان را درک کرده ام یا نه ...

گاهی ما انسان ها برای موفقیت تعا ریف و توضیحات جور و واجور و حتی گاهی اندیشمندانه و خواستنی تهیه می کنیم. گاهی لیست های بلند و بالا با عنوان عوامل موثر بر موفقیت روی کاغذ به نگارش در می اوریم و به اسم فراموش نشدنی ها بر دیوار اتاق می چسبانیم   .برای چسباندن چنین کاغذی بر دیوار نیاز به منگنه است . صادقانه بگویم : در نظرم هیچ عاملی موثر نیست . ادم های مذکور نه تنها به خاطر استفاده از منگنه دیوار اتاقشان را خراب کردند بلکه به خودشان ایده های بی سر و پا می دهند . منظورم از تفکرات بی سر و پا تفکراتی است که هرچند قابل توجه به نظر می رسند ، تنهعا دل خوشکنک های لحظات و اندیشه های ما هستند .

" ژان پل سارتر " فرانسوی می نویسد : « این ماییم که به زندگی باید معنا بخشیم . به خودی خود معنا ندارد. »

گاهی در ایستگاه قطار ، در شلوغی و ازدحام جمعیت منتظر کسی هستیم . جای سوزن انداختن نیست . اما چشمانمان جز نبودن مسافر خود کسی و چیزی را نمی بیند . این طرز نگاه در ان لحظه ، دست نشانده انتظار ما از ورود مسافر ، در پس کروموزوم های مغزی ماست . و کروموزوم های مغری ما همگی توسط وجود ما رهبری می شوند . و این وجود را برخی روح می نامند .پس این وجود ماست که به طرز نگاه ما در ان لحظه معنا می بخشند .پس این ماییم که به زندگی در ان موقعیت معنا می بخشیم .

منی که 15 سال بیشتر ندارم نمی توانم تز روشنفکری دهم اما ایمان اورده ام که موفقیت ما در پس معناییست که به زندگی می دهیم . تنها عامل موفقیت همین است و بس . و اما مانده ام چگونه میشود طوری به زندگی معنا داد که به موفقیت رسید. ناگفته نماند که تاکنون نتوانسته ام تصویر خوبی نیز برای موفقیت در ذهن ترسیم کنم . لحظه ای نیست که بتوانم بگویم اکنون موفقم و یا ناموفق . بعضی می گویند بستگی به هدف دارد . اگر در راه ان به لحظه هایت معنا بخشی ، یک انسان موفقی . و نیز این را نمی دانم که هدفم دقیقا چه می تواند باشد . اگر ایده ال گرا باشیم ، هدف های بزرگی برای خود ترسیم می کنیم . اما ایا شدنی است ؟ بزرگان چه می گویند ؟

         I suppose they agree

گاهی از خودمام می پرسیم ، اکنون دقیقا در این جهان چه غلطی میکنیم ؟ چگونه سر از این جا در اوردیم ؟ گاهی برای تفکر می نشینیم تا بیاندیشیم حقیقتا کیستیم ؟ به کجا می رویم ؟ تفکراتی دیوانه کننده در پس لحظاتی که می گذرند .

" یوستین گوردر " می نویسد : « ای کاش زندگی به سادگی نوشیدن یک فنجان چای بود. ای کاش ... »

شاید باورتان نشود که برای یافتن پاسخ چنین سوالاتی اشک ها ریخته ام . ولی راهی نیست که نیست و تنها مجبورم دل خود را به بودن خدایی پشت جهان خوش کنم . شک های فراوان در حقیقت وجودش هست و نیست . اما هیچ گاه باورم نمیشود که خدایی نباشد . اگر روزی کسی برایم ثابت کند که وجودش حقیقت ندارد ، در بست خودکشی می کنم . شاید ساده انگارانه باشد ...

این را از قول " کرکه گور " می نویسم : « مسیحیت ان چنان غیر عقلانی و توان کاه سات که می بایست یا دربست ان را پذیرفت یا دربست رد کرد . فایده ای ندارد که اندکی یا تا اندازه ای مذهبی باشیم . چون یا عیسی روز عید پاک از قبر برخاست یا برنخاست و اگر واقعا از قبر برخاست و اگر به راستی به خاطر ما جان داد ، امری چنان عظیم است که باید کل زندگی ما را در برگیرد .»

فکر می کنم همین امر پیرامون دین ما هم صدق می کند . وحی بر محمد ، ان قدر اعجاب انگیز است که یا باید به کلی ان را قبول کرد یا به کلی دست رد به سینه ان زد . گرچه غیر عقلانی و حتی به گفته بعضی مضهک است ولی می توان ان را پذیرفت . و همچنین در عین حال که بعضی به ان ارج و قرب می دهند میشود ان را رد کرد ...

ای ... چه قدر حرف زدم ... حرف های بی هدف ... 

به هرحال ، حرف دل امشب من بود ...

پیشنهاد برای تماشا : فیلم " هامون " - ساخته " داریوش مهرجویی "


 
طبقه بندی: متن و دل نوشته،
[ جمعه 6 اردیبهشت 1392 ] [ 09:04 ب.ظ ] [ امین پاک پرور ]
نظرات
درباره وبلاگ

اینجا صفحه هنره ...
اینجا ، صفحه ایه که ما در اون می نویسیم ، می سراییم و می سازیم ؛ هدف مان هیچ چیز نیست جز بهترشدن و خلق یک اثر خوب و خواستنی . در این راه از ایده های دوستان و عالاقه مندان نیز بهره مند می شویم .

امین ، عرفان
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :